Ten, kto zažil pozná. A možno nie. V takom prípade sa radí k šťastlivcom, ktorí vsadili na správny typ diéty s trvalým efektom a ktorej sa dokázali prispôsobiť. A to je zrejme hlavným kľúčom k úspechu v prípade, ak sa pokúšame zhodiť niekokoľko kíl a udržať si váhu, s akou budeme relatívne spokojní.
Je ale takisto zbytočne veľa prípadov, kedy človek s vidinou zhodenia váhy podstupoval mnohé obmedzenia, v podstate sa týral a výsledný efekt,… buď nebol nič extra alebo v častých prípadoch po pár mesiacoch váha stúpla na pôvodné či možno ešte vyššie číslo. Išlo tak o diétu s krátkodobým efektom, ktorá nám na pár mesiacov zalepí oči eufóriou z rýchleho výsledku, no jej princíp sa nedá udržiavať trvalejšie, nakoľko nemá premyslený systém alebo je zrejme až moc prísna.
Spomeňme si preto niekoľko dôvodov, kde vznikajú najčastejšie chyby.
Odmietanie jedlacelkovo predsa nemá logiku a nemôže tak mať ani trvalé výsledky. Môže mať iba dôsledky, a to iba tie negatívne a zdraviu škodlivé. Doporučeným riešením rozhodne nie je ani pravidelné vynechávanie raňajok či večere. Obmedzovaním istých látok ako napríklad bielkovín môže naopak vzniknúť spomalenie metabolizmu, čo vedie k spomalenému spaľovaniu tukov, a to rozhodne nechceme. Preto pôsobí v tomto ohľade správne napríklad známa ketogenna dieta.
Pohybje pri mnohých diétach a snahách schudnúť potrebným základom. No aj tu musí byť istá vyváženosť. Pokiaľ je niekto presvedčený, že kilá pôjdu dole i bez tohto pomocníka v podobe fyzickej aktivity, tak možno má pravdu, ale musel by v podstate hladovať. Naopak prehnaná fyzická aktivita takisto nie je odpoveďou na všetko, nakoľko telo sa nadmerne vyčerpá a doslova nás bude nútiť pojesť kalorické bomby. Ideálne je preto aj v prípade pohybu určiť si najlepšiu strednú cestu.
Žiadne prehrešky je rada, ktorú vám určite nedám, a to z prostého dôvodu. Sme ľudia a robíme občasné chyby, no a pokiaľ náš diétny plán kvôli niečomu narušíme, predsa ešte nespadne svet.Nič to, stáva sa, jeden prehrešok vás nesmie vyviesť z miery.